Wczasy w Grecji

Tracja
Pelazgowie, ród blisko spokrewniony z innymi greckimi plemionami, zamieszkiwał jako pierwszy Tracje. Trakowie założyli Eleusis w Attyce, a mityczni muzycy Orieusz i Muzajos pochodzili z tego ludu. Tracja rozciągała się od Olimpu na południu, do Danube na północy, między nimi położona była Abdera -miejsce urodzin Demokryta
W okresie rzymskim i bizantyjskim Tracja odegrała ważną rolę.
Na początku wieku duża część terytorium Tracji została oddana Bułgarii, część przypadła po I wojnie światowej Turcji (Traktat Lozański 1923). Grecji przypadły Ksanti, Komotini, Ewros (regiony) z rzeką Ewros -granicą na wschodzie.
Tę rolniczą krainę zamieszkuje około 350.000 mieszkańców greckiego i muzułmańskiego pochodzenia. Jest najbardziej wysuniętą na północny wschód częścią państwa.

KSANTHI
Leżące u stóp Rodopi Ksanthi (219 km od Salonik) zachowało wiele ze starej tradycyjnej architektury, np: chroniący przed północnymi wiatrami wzniesiony na wzgórzu zamek. Ksanthi jest stolicą prefektury Rhodope, ważnym centrum przemysłu tytoniowego. 25 km stąd rozciągają się ruiny Abdery, miejsca pochodzenia wielu znanych postaci, m.in.: Demokryta - ojca fizyki atomowej, Protagorasa - filozofa sofisty, poety Nikaenetosa, Anaksarchosa i Hekateosa. Z czasów starożytnych zachowały się pozostałości murów i resztki 26 pokojowej budowli.


KOMOTINI
W odległości 57 km od Ksanthi leży Komotini. Zbudowane zostało w centrum urodzajnej równiny, blisko znanej Via Egnatia u stóp Rhodope. Ciekawe zbiory oferują muzea: Archeologiczne, Sztuki Ludowej i Muzeum Okresu Bizantyjskiego. Komotini jest centrum handlowym, a Porto Lago (34 km na południowy zachód) jest jego dojściem do morza.
Porto Lago usytuowane jest na wąskim paśmie lądu, między Zatoką Wistoni i Laguna Wistoni. Obszar ten znany jest z bogatej fauny (ptactwo wodne, ryby).

ALEKSANDRUPOLIS
Jednym z młodszych miast Grecji jest Aleksandrupolis (341 km z Salonik via Amphipolis). Stanowi ono najbardziej wysunięty na wschód, północny port. Turystom oferuje komfortowe hotele, pola campingowe,
dobre restauracje i piaszczysta plaże. Aleksandrupolis jest stolicą prefektury Ewros i ostatnim ważnym miastem nad grank I turecką. W okresach polowań największą atrakcją są dziko żyjące stada ptactwa wodnego.
 

http://www.wczasy-grecja.com Źródło: "Grecja historia, sztuka, folklor, wędrówki" wydawnictwo TOUBI'S żłobki Mokotów nurkowanie Egipt mieszkania na sprzedaż Warszawa System reklamy i pozycjonowania - Test